sobota, 8 stycznia 2011

Barbara i Jan mnie zaskoczyli, a Kobieta za ladą wszystko przypomniała


Całkiem przypadkiem natrafiłam dzisiaj na stary polski serial, którego wcześniej nigdy nie znałam. Niby nic dziwnego, bo nakrecony był w roku 1964, czyli przed moim urodzeniem, ale przecież tak często powtarzają różne produkcje, że powinnam była na niego prędzej, czy później trafić. Otóż nie.
Mam dzisiaj leniwą sobotę, małżon też nie w pracy, oglądamy filmy, czytamy, coś tam się pichci na palnikach, żyć nie umierać. Właśnie przełączyłam na Kino Polska w oczekiwaniu na Kobietę za ladą, czechosłowacki serial z lat propagandy sukcesu (uśmiechamy się, z troską o zbiory się uśmiechamy!), kiedy to usłyszałam czołówkę 'Barbary i Jana'. Charakterystyczna muzyczka z lat 60 tych, teksty też w tym stylu, ale wszystko utrzymane w bardzo komediowym stylu. Uśmiałam się jak norka. Zachwyciłam Kobuszewskim i Barbarą Mostowiak, tfu Lipowską znaczy, piękną jak marzenie (teraz też jest piękna, ale wtedy była do tego jeszcze młoda). Tak mnie ten serial nastroił krotochwilnie na resztę dnia, że co bym nie robiła, na wspomnienie tego krótkiego i nieoczekiwanego seansu, uśmiecham się szeroko. Będę śledzić losy Jana, fotografa w dzienniku Echo i Barbary, zaczynającej w tejże gazecie reporterki i żurnalistki.
Kobieta za ladą natomiast przypomniała mi dziecięce lata. Siedziałam często w tak zwanym dużym pokoju, rysowałam, malowałam, układałam coś tam, bawiłam się w pocztę lub inne 'dorosłe' zajęcia, a w tym czasie dorośli oglądali takie seriale jak Szpital na peryferiach, Czarne chmury czy właśnie kobietę. Oczywiście patrzę na to teraz zupełnie inaczej, zadziwia mnie mnogość towarów na półkach, tłumy kupujących, te zwyczaje w delikatesach - zamawianie kanapek na przyjęcia, drogie koniaki i mandarynki w ciągłej sprzedaży i zero kłopotów z zaoptrzeniem. Ciekawe, czy tak u nich faktycznie wtedy było, czy zrzucili towar do tego filmowego sklepu z całej Czechosłowacji, albo i jeszcze z krajów sąsiedzkich? Nie z Polski w każdym razie.
Mało to dla mnie istotne, czy te seriale są wybitne, czy nie. Powodują, że się nieźle bawię i wracam do beztroskich lat, kiedy wszystko było jeszcze możliwe i dopiero miało się zdarzyć.

13 komentarzy:

 1. Oj nie oglądalam, więc może nadrobie to w najblizszym czasie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Leno - no nie wiem, czy to bedzie dla ciebie strawne. Kto nie żył w tamtych czasach, uważa to za ramole telewizyjne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie oglądałam, a lubię takie starocie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tajemnico - to koniecznie musisz nadrobić

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja żyłam "Kobietą za ladą"... Mam uśmiech na twarzy, gdy to piszę - ten zwiastun z youtuba jest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. beatrix - powinnaś sobie obejrzeć te powtórki na Kino Polska. Ja przez cały odcinek siedze s szerokim uśmiechem na twarzy. Bezcenne

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno to zrobię, już sprawdzam w programie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szpital na peryferiach to prekursor Grace Anatomy ;) Niewiele pamiętam, ale u mnie w domu był to serial kultowy, gromadzący przed telewizorem wszystkie pokolenia, a następnie omawiany i dyskutowany :) Sama byłam w owym czasie fanką Arabeli, jej pierścienia i czarnego charaktera mojego dzieciństwa - Rumburaka

  http://www.youtube.com/watch?v=6MRu93KFN8k

  OdpowiedzUsuń
 9. grendello - no to jesteśmy pokoleniami sąsiadującymi, bo ja, kiedy w TV Arabela, już byłam nastolatką i nie załapałam magii tego serialu. Chociaż wiem, że wiele moich znajomych go oglądało, więc może to tylko ja nie zatrybiłam

  OdpowiedzUsuń
 10. Żena za pultem - tak to chyba po czesku brzmiało. Prawie o tym zapomniałam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Agnes, właśnie tak. Ja nigdy nie zapomniałam, te czeskie czy nawet rosyjskie tytuły mam w glowie. Taka dziwna suścizna z tamtych lat :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio odkryłam Kobietę za ladą. Błogi stan:) "Szpital na peryferiach kojarzy mi się z dzieciństwem. Oglądam na Kino polska po raz nie wiem który i nigdy się nie nudzi. Można w nieskończoność! A doktor Strosmajer! Mieć takiego dziadka bym chciała:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Papryczko - a udało ci się obejrzeć już wszystkie odcinki? Szukam podobnych seriali czechosłowackich, narazie bezskutecznie

  OdpowiedzUsuń

Z powodu zalewu spamu, wyłączyłam możliwość komentowania anonimowego. Przepraszam