wtorek, 30 sierpnia 2011

Dziewczyna z muszlą (Remarkable Creatures) - Tracy Chevalier

Poniższy post był już przeze mnie umieszczony na moim blogu o książkach na bloxie, zanim powstał ten 'odłam' bloggerowy. Wtedy ta powieść nie była jeszcze przetłumaczona na język polski, teraz, dzięki Montgomery z bloga Słowem Malowane  dowiedziałam się, ze ukazała się ona już w kraju pod tytułem Kobieta z muszlą. Mała dygresja - czy polski tytuł musi być tak nieadekwatny i grający marketingowo na poprzedniej powieści, która była bestsellerem w Polsce (Dziewczyna z perłą)? Dla mnie to obciach, że się nie wysilili bardziej. No, ale to szczegół. Postanowiłam więc wkleić notkę o tej powieści, jeszcze raz tutaj, pewnie wielu z Was mnie wtedy jeszcze nie czytało, albo już zapomniało o tej notce, a ponieważ uważam, że ta książka jest warta uwagi, świetna po prostu, przypominam :-)


Są książki, których nie powinno się czytać bez przygotowania. Może być tak, że jeżeli nic się nie wie o podłożu opowiadanej historii, wydawać się ona może nudna, przesadzona lub niedorzeczna.
Kocham Tracy Chevalier. Jak tylko wyśledziłam, że jej nowa powieść jest juź dostępna u nas w bibliotece, natychmiast ją zamówiłam. Kiedy tylko dostałam ją w ręce, otworzyłam i zachłannie zaczęłam czytać. Błąd. W tym wypadku właśnie, najpierw powinnam poczytać o tym, co sama Tracy ma do powiedzenia o tej powieści, jak doszło do jej napisania i o czym ona traktuje. Nie zrobiłam tego i w pierwszej chwili poczułam się znużona tą powieścią, zmęczyły mnie detale dotyczące skamielin, ich nazw i jak sie je znajduje. Odbiłam więc do innej powieści (opisanej w poprzedniej notce), zrelaksowałam się i jakoś mi niechętna byla myśl, że muszę wrócić do powieści Remarkable cratures. Ale w sukurs przyszdł mi sen - wyśniłam mianowicie, że opowiadam córce o czym jest ta książka, czego się z niej dowiedziałam i polecam ją jej uwadze. Faktycznie taka konwersacja miała miejsce na jawie, ale raczej o tym, dlaczego mi się książka nie podoba i jak jestem zawiedziona, że nie jest równie ciekawa jak poprzednie.  We śnie tak przekonująco opowiadałam o historii pozyskiwania skamielin, o roli kobiet w najważniejszych odkryciach i to w jakich czasach - początek dziewiętnastego wieku, kiedy kobieta była zaledwie dodatkiem do mężczyzny, a tu taka historia - dwie kobiety, niesamowite, obie na swój sposób wyjątkowe, z pasją, z umysłem przekraczającym poziom nie tylko innych kobiet, ale i wielu mężczyzn, cichych bohaterek odkryć geologicznych tamtych lat, tak ją zachęcałam, tak jej opowiadałam, że kiedy się rano obudziłam, zupełnie innym okiem spojrzałam na tę powieść i przystąpiłam ochoczo do jej czytania, tak się w tym zapamiętałam, że aż momentami paznokcie gryzłam.
Ale do rzeczy. O czym ta powieść jest. Poznajemy dwie kobiety, juz mówilam, jedną z nich byla przedstawicielka klasy średniej - Elizabeth Philpot, druga z klasy pracujacej, dużo niżej od Elizabeth - Mary Anning. Mary poznajemy w wieku 15 miesięcy, kiedy to zostaje trafiona piorunem i przeżywa, mimo, że obie kobiety będące z nią razem, giną na miejscu. Z dziecka cichego i wycofanego, staje się bardzo żywotna i o bystrym umyśle. A nade wszystko ma niesamowity dar do wyszukiwania, w całej masie kamieni i skalnych odłamków, skamielin wyjątkowej wartości. Obie kobiety żyły naprawdę, Mary urodziła się w 1800 roku i umarła w 1847 roku, a w 1812 roku (jak łatwo policzyc miała 12 lat) dokonała odkrycia kompletnego szkieletu Ichtiozaura. Najpierw sądzono, ze to jest krokodyl, ale potem okazalo się, że jest to zwierzę, ktore juz wyginęło i żyło dużo wcześniej. W tamtych czasach nauka była ściśle powiązana z wiarą chrześcijanską i przekazami Biblii i bardzo ciężko było to wszystko połączyć w całość jako teorię, biorąc pod uwagę doktryny koscioła. Jeżeli bowiem Pan Bóg stworzył świat w 6 dni, to te wszystkie zwierzęta powinnym wyglądać od razu tak, jak teraz (wtedy) i się nie zmieniać. A jeżeli nie? A może zbyt dosłownie rozumiane jest te 6 dni, może to było 6 er?Proszę posłuchajcie, ktokolwiek zna języka angielski, co na ten tamat mówi sama Tracy Chevalier. Znajdźcie w sobie cierpliwość do obejrzenia tego do końca, bo to naprawdę fascynująca historia i ciekawe, jak ona wpadła na nią i dlaczego zechciala ja opowiedzieć.Mary Anning specjalizowala się w znajdowaniu takich skamielin, ta już po oczyszczeniu, one tak nie wyglądają, są zarośnięte i zawalone innymi kamieniami, trzeba je najpierw wyłupać z większego bloku skalnego, a potem oczyścić.

Elizabeth raczej ulubiła sobie fish fossils, czyli skamieliny ryb. Jej fantastyczna kolekcja jest umieszczona w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i w jej własnym muzeum w Lyme Regis

Więcej zdjęc możecie obejrzeć na stronie Tracy Chevalier TU
Poczytałam trochę o tym, o skamielinach, o ich rodzajach, o rozwoju nauki dzieki znajdowaniu wciaż nowych, i o samej Mary Anning, która w ciągu swojego krótkiego życia znalazła kilka razy jako pierwsza, wciąż to nowe stworzenia zatopione w kamieniu, sama nie mogąc ich przedstawić w Towarzystwie Geologicznym, bo kobiety, szczególnie jej stanu, nie miały tam wstępu. Świat ludzi, którzy zajmowali się skamielinami dzielił się na poszukiwaczy (hunters) i kolekcjonerów (collectors), jak tylko kolekcjonerzy kupili od tych, którzy wytropili skamieliny, umieszczali na tych znaleziskach swoje nazwiska. Mary Anning nie miała szans, jako kobieta, jako klasa niższa, zaistnieć jako badacz, chociaż wiedziała wiele i przekazywała swoja wiedze uczonym, jako 'polowacz' tez nie, a to ona miała oko do wnajdywania tego wszystkiego, inni chodzili i nie widzieli, a ona tak.Ale to inni figurowali jako ci, którzy znaleźli kolejne szkielety.
W powieści przewija się równiez, jako co-bohaterka, Elizateth Philpot, która była przyjaciółką Mary, chociaż z klasy wyższej i 20 lat starsza, dzieliły swoją pasję do skamielin i ich szukania, i ta pasja właśnie była silniejsza niż podziały klasowe i obyczaje. Piękna to była przyjaźń!
Jest w tej powieści pięknie zarysowane tło obyczajowe, trochę miłości, suspensu nawet, dużo o odkryciach i życiu obu kobiet.
Książka fascynująca, a ponieważ wszystkie powieści Tracy Chevalier są tłumaczone na polski, i ta pewnie wkrótce się ukaże. Dlatego o niej piszę. Wyglądajcie jej w księgarniach!

25 komentarzy:

 1. Dziwna książka. Mam mieszane uczucia i nie wiem, czy mnie skamieliny zainteresują. Sama staroć jestem i potrzebuję ruchu, dziania się. Tak przynajmniej w tej chwili myślę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. książkowcu - głupotki gadasz, jaka ty skamielina?! Wiesz, ja myślę, że tę powieść warto przeczytać, nie ze względu na skamieliny, tylko na świetnie opisaną obyczajowość tamtego czasu. Lubię Chevalier, może dlatego tak ją zachwlam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie miałem okazji niczego przeczytać co napisała ta autorka, ale chętnie nadrobię zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czar epoki to już lepiej brzmi. Ze wstydem przyznaję, że nie czytałam nic tej autorki.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja już gdzieś o tej książce czytałam i mam na nią ogromną ochotę, mimo że nie czytałam "Dziewczyny z perłą". Ale masz rację, ta praktyka nadawania tytułów jest okropna. Gdyby to zależało tylko od wydawców, to pewnie połowa książek nazywałaby się "Dziewczyna z...", a druga połowa "Mężczyzna, który...".

  OdpowiedzUsuń
 6. '...z umyslem przekraczajacym poziom nie tylko wielu kobiet, ale i wielu mezczyzn...'??!!! olaboga! a coz to za seksistowski gniot?!!

  OdpowiedzUsuń
 7. pisanyinaczej - nie wiem, czy meżczyźni zachwyciliby sie nią tak jak kobiety, ale ja uważam tę autorkę za jedną z moich ulubionych i czytam wszystko, co napisała.

  OdpowiedzUsuń
 8. książkowcu - Dziwczyna z perłą jest świetna, czytałam jeszcze Falling Angels czyli Upadające/Upadłe Anioły (nie wiem, jak to przetłumaczyli), Niebieską sukienkę i tę powyżej. Wszystkie przypadły mi niezwykle do gustu, ta pierwsza najbardziej. Cieszę się, że mam chyba jeszcze dwie do przeczytania. Uwielbiam ją

  OdpowiedzUsuń
 9. lilybeth - a wcześniej wszystkie były jak Dziennik Bridget J. Wrrrr

  OdpowiedzUsuń
 10. donna - e tam od razu seksistowski, takie były realia w tamtych czasach, ze to mężczyźni byli kształceni, a kobiety nie.
  Nie będe się wdawała w dalsze dyskusje na ten temat, bo nic mnie bardziej nie męczy niż rozważania tego typu

  OdpowiedzUsuń
 11. Podziwiam Cię, że czytałaś książkę za pierwszym razem w oryginale, a nie po polsku - to zawsze trudna sztuka ^^ Mimo to, jakoś nie ciągnie mnie do książki. Pomimo, że i uczyłam się na konkurs Wiedzy o Wielkopolsce o skamielinach itp., jednak nie myślę, żeby w literaturze mnie to zainteresowało ;P

  OdpowiedzUsuń
 12. Meme - a szkoca, bo książka naprwdę fajna

  OdpowiedzUsuń
 13. Zazdroszczę czytania w oryginale :) Książka wydaje się ciekawa :) Kiedys czytałam jakiś romasn historyczną ze skamielinami i nie ukrywam, że ciekawe to było. A to przekręcanie tytułów mnie także irytuje i to na maksa... Ech...

  OdpowiedzUsuń
 14. Aneto - chciałabym czytać też po rosyjsku, ale na razie idzie mi opornie :-(
  A książka warta uwagi

  OdpowiedzUsuń
 15. Wnioskuję, że uczysz się rosyjskiego? Podziwiam dwakroć :) Szacuneczek. Ja odświeżam sobie angielski, kiedyś lepsza w tym byłam, teraz pozapominałam jak nie uczyłam się kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Aneto - nie uczę się, miałam go w liceum i fantastycznego profesora w komplecie, nadal rozumiem, co się do mnie mówi, oglądam filmy w oryginale i też rozumiem, którki tekst przeczytam, ale książka to już gorzej. Musze odrdzwic moje czytanie. No, i z gadaniem problem, rozumiem, ale sama słów znaleźć nie potrafię, też zardzewiałam w tym względzie

  OdpowiedzUsuń
 17. Mу ѕpouse аnd Ι ѕtumbled over herе different
  website and thought I mіght as well check things
  out. ӏ like ωhаt I see so і am ϳust fоllowing уоu.
  Look fоrωarԁ to going οvеr yоur ωeb page yet again.


  My ωebpage; zulutrade
  Have a look at my page - foreign currency investment strategies professional 交換

  OdpowiedzUsuń
 18. I blog quite often and I really apprеciate your content.

  Thiѕ artiсle haѕ really peaked my intereѕt.
  I will boοκmark уour blog and keep checking fоr new details about
  once per wеek. I subscгibed to your Fеed as well.


  Feel free to visit my web page - pikavippi
  Also visit my weblog :: pikavippi

  OdpowiedzUsuń
 19. Hi there, You haνe dοne a gгeat job. I will definitelу dіgg іt and personally геcommend tο mу friends.
  Ι'm confident they'll be bеnеfited from thіs
  ωeb sitе.

  Visit my web-sitе: best-retweet.com
  Also see my web site - marketing service company

  OdpowiedzUsuń
 20. І blog frequently anԁ I seriously thank you
  fоr your content. Тhis artiсle has tгuly
  peaked my interest. I'm going to book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.
  My web site :: buy instagram followers real

  OdpowiedzUsuń
 21. I'm more than happy to find this great site. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every part of it and I have you saved to fav to look at new information in your blog.

  My web site ... bxi

  OdpowiedzUsuń
 22. Excellent post. I was checking continuously
  this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part :
  ) I care for such info much. I was seeking this particular info for a long time.
  Thank you and good luck.

  Visit my web site get followers

  OdpowiedzUsuń
 23. Undeniаbly beliеve that whiсh уоu stated.
  Υouг favоrite геаsоn seemed
  to be on the nеt the eаsіest thіng
  to bе aware of. I ѕay to уou, Ӏ defіnitely get irked whilе ρеоple consider woггіеѕ thаt thеy just dο not knоω аbout.
  You manаged tο hit the naіl uрon the top аnd definеd out the whоle thing withοut having sidе-effects , peoplе can take a signal.
  Wіll ρrobably be back tο get morе.
  Thanks Green coffee -
  green coffee
  - green coffee au

  Viѕit my blog post :: green coffee bean extract

  OdpowiedzUsuń
 24. Нi, yup thiѕ article is trulу fаstidіous and I haνe leaгned lot
  of thіngs from it regarding blogging.
  thanκs.

  Also viѕit my homepagе; hcg diet drops

  OdpowiedzUsuń
 25. Hοωeѵer, itѕ heft makeѕ it a gooԁ bеt for the purѕe or briefcаѕe,
  but not mаny peορle are used tο new tablets that
  brеak ѕome peгformance baггier, Tuli
  tells Fast Ϲompanу. Thiѕ Pоst-PC segment iѕ nоw the minimum annοyаnсе that is
  the tаrget оf eѵery tablеt maker. Ѕome
  will be ѕold in the US. This neω reрort pointѕ
  to a dаte that could bе as early aѕ Christmaѕ,
  but more dеtails aгe eхpeсted next month.
  Mid-year reset Althоugh the Kindle Fіre.


  my ωeb blog: may tinh bang

  OdpowiedzUsuń

Z powodu zalewu spamu, wyłączyłam możliwość komentowania anonimowego. Przepraszam