sobota, 2 czerwca 2012

Skowronkiem wylatam, żeby Wam wreszcie dalej relację zdać


Wstałam dzisiaj godzinę wcześniej niż zamierzałam, bo mi wyrzuty sumienia nie dały spokoju, że Was tak zaniedbałam i nic dalej nie opowiadam. Nie żebym myślała, że ktoś czeka i wargi przygrywa, ale gdyby jednak taka osoba była, to nie fair tak milczeć.
Tłumaczyć nie będę za długo, wiadomo, życie nie daje miejsca na przyjemności, a obowiązków kupa (kupą mości panowie).

Puściłam sobie Rumer, słucham, za oknem ptaki dodatkowo trelują, popijam kompot rabarbarowy wymieszany z wiśniowym kiślem (wymysł małżona, który świetnie sprawdza się w lecie) i oddaję się wspomnieniom targowym.
Skłamałabym, że Targi to głównie blogerzy, pisałam o tym, że ważni, ale przecież nie mogłam poprzestać na rozmowach z nimi, książki i pisarze czekali na mnie. Może nie na mnie, ale na czytelników takich jak ja.


No właśnie, pisarze. Widziałam gdzieś dyskusje, czy warto do nich chodzić i w kolejkach wystawać, że to 'macanie' się ze słynnymi ludźmi nie ma sensu i takie tam. Nigdy nie biegałam po autografy do muzyków, nie polowałam na ulicy czy podczas festiwalu na podpisy aktorów, nie dopadam znanych ludzi w pociągu, restauracji czy sklepie, nie w moim to stylu, ale na targach pisarze się niejako też  wystawiają i pewnie bardziej  boją się tego, że nikt nie przyjdzie, niż tego, że przyjdzie fanów za dużo. Do wszystkich nie biegam, tylko dlatego, że znam z twarzy, poszłam tylko do tych, którzy mnie zachwycają, których lubię albo cenię za ostatnią książkę na przykład. Nie do wszystkich mi się udało dotrzeć, bo jak stałam gdzieś w kolejce do jednego, to inny też akurat podpisywał, albo zwyczajnie przegapiłam, bo za późno przyszłam (Passent), albo nie wiedziałam, ze podpisuje po raz drugi (Enerlich i Kalicińska), albo przegapiłam w masie nazwisk i zupełnie nie wiedziałam o tym, że się spotyka z czytelnikami (tak jak o mało nie zdarzyło się to z Krystyną Nepomucką).
Miałam też przykazanie od córki, znaleźć Jarosława Grzędowicza i Pilipiuka i tak też zrobiłam, byli pierwszymi, do których się udałam.


Nigdy wcześniej nie widziałam pana Grzędowicza na oczy, nie wiem, dlaczego szukałam raczej kogoś w stylu Pilipiuka, haha. Nie wiedziałam też, że Maja Lidia Kossakowska jest żoną mistrza Lodowego Ogrodu, stałam w tej kolejce i oburzona myślałam - jak jej musi być przykro, że do niego dłuuuuuga kolejka, a do niej niewiele osób podchodzi, jak wydawnictwo mogło ich razem posadzić, co za brak wyczucia... i tak dalej w ten deseń. Oczywiście pognałam do niej, chociaż nic nie czytałam, zależało mi, żeby nie czuła się źle przy tym stoliku. Od razu się im przyznałam, że ja to jeszcze nie czytałam, ale córka i mąż są wielkimi fanami Pana Lodowego Ogrodu i ja też na pewno przeczytam. Wiem, ze nie jestem modelowym fanem tej dwójki, czyli powinnam mieć w oczach miłość i oddanie absolutne, ale doceniam to, nie omieszkałam powiedzieć, że ktoś napisał książkę, która jest czytana przez kobiety i mężczyzn, w każdym wieku, od 15-60 albo i dalej, i każdy po przeczytaniu pozostaje oczadziały. Już dawno bym sięgnęła po tę serię, ale córka mnie odstraszyła (chwilowo), że za brutalna dla mnie, że takie opisy, nie dam rady. Jestem zdecydowana zaryzykować.
W emocjach, już w domu, podpisując autografy, bo niektórzy maziaja zrobią, a potem bądź człowieku mądry, kto zacz - zrobiłam z Jarosława Jakuba. Sorry.


Tutaj z Panią Ireną Matuszkiewicz, miłe spotkanie. Lubię jej książki, chociaż na niektóre jestem za stara, ale jej kryminały w lekkim stylu mi się podobały. Ma styl, który pamiętam z książek podkradanych mamie, takie lata 70/80-te. Bez urazy, to komplement.  


 W Pałacu Kultury było tak gorąco, a każdy ubrany cieplej, bo na zewnątrz chłodnawo i deszcz, że wszyscy czytelnicy lądujący u stolika pisarza, po przebrnięciu przez tłumy, wyglądali na zmęczonych, czerwoni i spoceni jak knury, okropne. Do tego emocje, adrenalina, u niektórych naprawdę wielka, też dodawały rumieńców. Dlatego nie będę za wielu moich zdjęć pokazywać, żeby sobie obciachu oszczędzić. 

Do Urszuli Dudziak kolejka była długaśna, ale cierpliwie czekałam, bo kupiłam właśnie jej wspomnieniową książkę i ciekawa byłam autorki na żywo. Czas zleciał szybko, bo w kolejce, jak to w takich bywa, spotkałam dwie przemiłe panie i sobie gawędziłyśmy. Wcześniej podczytałam fragmenty Ja(zz) Urbanatora Makowieckiego, o Dudziakowym byłym mężu, Michale Urbaniaku, i chociaż nie miałam w planach kupna tej książki, tak się zachwyciłam tym, co tam wyczytałam, że od razu ją nabyłam. Mam teraz dwie o ciekawych latach jazzu, muzycznych w ogóle,  w Polsce i na świecie, a to wszystko widziane oczami byłej pary.
Pani Urszula świeciła jak elektrownia atomowa i tyleż od niej energii biło. Jest piękna, jeszcze bardziej niż w TV, włosy do pozazdroszczenia, zmarszczek nie brak, ale jakie piękne to zmarszczki. Zresztą jej uroda wynika z tej energii od niej bijącej i pozytywnego nastawienia do świata. Ktoś mógłby powiedzieć, że jak człowiek odnosi sukces i ma pieniądze to nic dziwnego, ze taki hurra optymistyczny. Hmm, trzeba pamiętać, że każdy ma swoje problemy i niepowodzenia, nawet bogacze i gwiazdy.Zajrzałam też do Marii Ulatowskiej, podziękować za wysłanie wygranych u niej książek, nie czytałam jeszcze, ale bardzo się cieszę na spotkanie z Panią Eustaszyną i bohaterkami Domku nad Morzem. Pewnie teraz w lato takie lektury smakują najlepiej. Chociaż gdzieś czytałam, że właśnie w lecie powinno się czytać lektury trudniejsze, a zimą te lżejsze. Pewnie najlepszym wyborem jest sięgać po to, na co akurat człowiek ma ochotę.
Pani Eustaszyno, uwaga nadchodzę
A tak w ramach anegdoty, okazało się, że Pani Maria mieszka w bloku, w którym ja też mieszkałam w Warszawie, 4 piętra niżej zaledwie, całkiem możliwe, że się rano w windzie spotykałyśmy. Jak to człowiek nigdy nie wie, z kim ...


Ten autograf powinien być na końcu, bo go zdobyłam ostatnim rzutem na taśmę, i to tylko i wyłącznie dzięki przyjaciółce Agnieszce, która przyszła na Targi mnie stamtąd odebrać i w drodze do wyjścia zwróciła mi uwagę, że na stoisku Akapit Press jest właśnie Krystyna Nepomucka. A mnie, jak na złość, skończyło się miejsce na karcie pamięci w aparacie, glupio mi było przy niej przeglądać i szukać, co wyrzucić, a z emocji zapomniałam, ze mam przy sobie dwie komórki z aparatami i to całkiem niezłymi. I nie mam zdjęcia. A tak kocham Panią Krystynę. Od czasów młodzieńczych, kiedy to sięgałam po mamine zbiory, a tam Nepomucka i Fleszarowa-Muskat na poczesnym miejscu. Jej seria o Małżeństwie,Miłości, Rozwodach Doskonałych / Niedoskonałych to majstersztyk. Potem druga o miłości Polki i Niemca, też świetna, pisała też dla młodzieży. Prześmieszna Floryda Story mnie też urzekła. A Dusza na Skalpelu... mogłabym tak wymieniać wszystkie bez wyjątku, każdą czytałam, jestem jej wielką fanką. Bardzo się wzruszyłam, to była przemiła rozmowa. Nikogo nie było w kolejce, miałyśmy czas. Powiedziała, ze kończy nową powieść, ja na to, kiedy będzie w księgarniach,  a ona, że wolno jej wszystko idzie, bo ma już 92 lata (!!!) i już nie jest taka szybka, jak kiedyś. Opowiedziała jeszcze trochę o sobie, zadumałam się, czy uda nam się jeszcze raz spotkać, zebym mogła to zdjęcia zrobić, pewnie już nie, może nie chcieć na targi za rok przybyć. Zwróćcie uwagę na charakter pisma, stara szkoła styluDo Grocholi to ja zawsze, kiedy ją widzę, bo ona ma w sobie tyle radości, ze szok. Wiem, że niektórzy krytykują jej ostatnie felietony pisane z córką, ale mnie się podobają, bo przypominają moje rozmowy z Michaliną. 

A to było najbardziej wyczekiwane spotkanie tych Targów, z Anną Fryczkowską, której książki od pierwszej pokochałam, wszystkie przeczytałam (tę ostatnią właśnie kończę).
I jaka piękna dedykacja.


Na końcu autograf Pilipiuka, który dodaje małe rysuneczki. A pisze w dziwny sposób trzymając pióro. Mam zdjęcie, ale z obcą czytelniczką, może by sobie nie życzyła pokazywanie jej u mnie.

Mam jeszcze wspaniała dedykację w książce Colina Thubrona 'Po Syberii'. Wiecie, znacie mnie, ja wszystko, co o Rosji, chętnie zjadam. Widziałam, że stoi szpakowaty pan i nic nie robi, z nikim nie rozmawia, ale nie był to stolik, jak innych autorów, tylko taki stojący bufecik. A tam, na stoisku Agory, kawę podwali i ciastka, to myślałam, że on czeka właśnie na coś do popicia. Potem jednak zorientowałam się, ze to autor podpisuje książkę i znowu obudziła się w mnie litość, że on tak stoi i nikt. Idę do młodzieńca, przemiłego zresztą, który mnie wcześniej obsługiwał, bo oczywiście zakupiłam tam Szczygła i inne tytuły, pytam, co ten pan napisał i gdzie to jest do obejrzenia, bo przecież przy nim nie będę kartkować. A młodzieniec podaje mi Po Syberii właśnie. Otworzyłam, przeczytałam kilka dań tu, kilka tam, oczywiście oczadziałam i w te pędy lecę do autora, jeszcze nawet za nią nie zapłaciłam, bo nagle mi się wydawało, że on mi zaraz ucieknie. Dzięki temu, że nikogo nie było przy nim, mogliśmy zamienić kilka słów, dłuższą chwilę pogawędzić. Przemiły, ciekawy człowiek, a do tego zrealizował moje marzenie, czyli podróżował po Syberii. Zdjęcia autografu nie mam i już nie mam czasu lecieć go robić. Uwierzcie na słowo.
Zmęczyło mnie to 'targowanie', tłumy i wystawanie w kolejkach. Potem to już tylko chodziłam między stoiskami i wyszukiwałam smaczki. Na stoisku Czarnej Owcy brałabym wszystko jak leci, próbowałam z paniami tam rozmawiać, ale szczerze mówiąc, wyjątkowo niesympatycznie tam było, jakoś tak chłodno i na odwal się, nie tak jak na targach być powinno. Bo to powinni być nie tylko książek podawacze, ale i ludzie lubiący innych ludzi, gadatliwi, przygotowani na fanów i ludzi rozemocjonowanych ilością ukochanych książek. Tacy czasem mówią nieskładnie, są zmęczeni, obciążeni siatami, ale łakną kontaktu i chcą podyskutować, dowiedzieć się czegoś. Nie można ich zbywać i wręcz lekceważyć. Wyobraźcie sobie, że w pół mojego zdania, kobieta się odwóciła, bez przepraszam itp, i odeszła do kogoś innego, chociaż dwie ich tam było i nie musiała. No nic, pewnie nudna jestem - tak się poczułam. Nawet, gdyby tak było, nie powinno mieć takie zachowanie miejsca. Nudziarz też klient.

Za to na stoisku Wydawnictw Literackiego, do którego dotarłam po wielu perturbacjach, nakierowywana przez Martę O. bo się pogubiłam, pan widząc, jak jestem zmęczona i rozkładam się na cześci pierwsze, spytał - otorbić panią? - i wykonał taki gest otulenia, przytulenia, pozbierania do kupy. Jakie to miłe. Wprawdzie tekst trochę ryzykowny, ale chyba wyczuł w trakcie rozmowy, ze do mnie tak może, bo mam poczucie humoru.
Większość sprzedawców dawała sobie świetnie radę z natłokiem ludzi z bielmem na oczach, ganiających bez opamiętania między stoiskami i pisarzami. Jeden pan tylko wyskoczył do nas, stojących spokojnie do Pilipiuka, tłum był to fakt, że mamy się gdzieś tam przesunąć, bo mu życie utrudniamy. O przepraszam, to nie moja wina, ze organizatorzy tak ustawiają miejsca do autografów, bedzie ludzi spokojnych szarpał. Wkurzyłam się, ale przez litość nie powiem, jakie to stoisko. Może jemu też było gorąco i się na głowę rzuciło?

O podpisywani książki w niedzielę, innym razem, bo i tak się rozpisałam. 

87 komentarzy:

 1. Najbardziej zazdraszczam Grzędowicza i Kossakowskiej, bo ja naprawdę wielką fanką ichże jestem... No i Fryczkowska, a już konik Pilipiuka to istne cudo:-)
  Zaczynam robić zakusy na targi we Frankfurcie, takich mi smaków narobiłaś. Tylko że Grzędowicza pewnie na nich nie uświadczysz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem przykładem fajna, który jeszcze nie czytał, a już jest fanem, hehe. Odkryłam Grzędowicza i od razu wiedziałam, że moi oszaleją i sama też chciałam na ten tychmiast czytać, ale córka się zmartwiła, że to chyba nie na moją wrażliwość, a ja faktycznie wtedy nie byłam za mocna, więc odłozyłam na potem. Kossakowską kupię dla córki i oczywiście sama oko umoczę.
   Nie sądzę, zeby Grzędowicz był we Frankfucie, chyba będziesz musiała się kiedyś pociągiem kopsnąć (albo samolotem)

   Usuń
 2. Piękna historia z tym małżeństwem Grzędowiczowo-Kossakowskim :D
  A z książkami Kossakowskiej bym uważała, bo o ile jej anioły są raczej bezpieczne, o tyle na przykład Upiór Południa w niczym Grzędowiczowi nie ustępuje, a chwilami naprawdę go brutalnością przerasta...
  Zadroszczę wrażeń i tego zalatania, może męczącego, ale na pewno pozytwnego tak ogólnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pani minister - dobrze, że mnie uprzedziłaś, bo mam się zamiar za nią wziąć.

   Usuń
 3. Wiesz, co do zachowania pań na stoisku (ale innego wydawnictwa, znanego mocno i popularnego) też tak miałam - w połowie mojego zdania pani się odwróciła i poszła sobie bez słowa. Druga podobnie. Nie wiem czy to trend panujący w tym wydawnictwie, ale znam te panie od kilku lat i kiedyś (gdy wydawnictwo było mniejsze, a ich książki nie tak nagradzane) było sympatyczniej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kasia - ja mam podobnie z bieganiem, a właściwie niebieganiem za znanymi ludźmi. Nie cierpię być gruppies. No, ale jak się jest pierwszy raz w życiu na targach, a do tego ukochana pisarka mówi "O, kalio to pani?!", to człowieka ruszy, choćby nie wiem jakiego twardziela odgrywał, prawda?
  Stałam w kolejce do Andrusa, bo go uwielbiam. No dobra, jeszcze do Waris, ale to dla córci, bo jej zależało, to już z nią postałam. Ale i tak Fryczkowska była wtedy najważniejsza. I to dzięki Tobie, bo gdybyś mi nie powiedziała, że ona będzie, przegapiłabym jak nic!
  A pamiętasz, jak ten pan, co podpisywał przed panią Fryczkowską, a my z boku czekałyśmy cierpliwie, aż skończy i sobie pójdzie, na nas patrzył? Myślał, że my do niego, a my nic, udajemy, że nie widzimy jego spojrzeń. Do dziś wspominam tę sytuację:))) W duchu sobie mówiłam - idź już, facet, bo Fryczkowską blokujesz:)))

  Czekam na ciąg dalszy wspomnień, rewelacyjnie się Ciebie czyta. Twoje komentarze - bezcenne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jaki facet, prof. Grzegorz Kołodko. Faktycznie, życzyłyśmy mu szybkiego ukończenia podpisywania i chyba źle wieszczyłyśmy, bo mu się kolejka nagle urwała, hehe

   Usuń
 5. A to miałaś pecha z tą Czarną Owcą, bo tam pracuję naprawdę mili ludzie. Może ktoś inny był na targach.
  A Fryczkowską spotkałam na Festiwalu Kryminału, usiłowałam z nią rozmawiać i zachowała się niefajnie.
  Mam niesmak po tym spotkaniu duży. A jest dokładnie jak piszesz, nawet jak byłam nudna to ""nudziarz też klient". Do tego stopnia niesmak mi pozstał, że nie mam ochoty czytać jej nowej powieści.
  Wszystko jest względne - okazuje się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pru, widać to działa na krzyż. Raz jednych, raz drugich. ja nie mówię, że tam nie pracują mili ludzie, po prostu ja nie trafiłam widocznie na ich dobrą formę. A Anna Fryczkowska przyjęła nas super, więc to też widocznie coś nie zagrało w Waszym wypadku

   Usuń
 6. Fajnie się czyta sluchając Rumer. Proszę o więcej wkładek dzwiękowych...

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej ucieszyła mnie wzmianka o Pani Krystynie Nepomuckiej. Jest fantastyczną osobą! Podziwiam ją i uwielbiam opowieści o niej (wydaję książki w tym samym wydawnictwie, więc mamy wspólnych znajomych), a jeszcze bardziej jej własne opowieści. Często spotykamy się na targach, w tym roku, niestety, rozminęłam się z nią i nie miałam okazji jej posłuchać. Brakowało mi tego...
  Dlatego tym bardziej się cieszę, że była na targach, jak zwykle w formie!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była w formie i też się cieszę z tego. Zazdroszczę, że może Pani z nią obcować częściej. Uwielbiam ciekawe starsze damy

   Usuń
 8. Kacha, jak ja ci zazdroszczę i wrażeń i spotkan i autografów, aż mnie od środka ten mój wewnętrzny mól książkowy zżera:) Pozdrawiam i czekam na recenzje ksiażek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. anetapzn - wahałam się, czy jechać, ale teraz uważam, że to każdych pieniędzy warte. Jak to ładuje akumulatory!

   Usuń
 9. Czekałam na tę relację. Gdyby nie to, że dałam sobie zakaz rozpamiętywania przeszłości, napisałabym, że żałuję, że mnie tam nie było. Dokładnie tak samo jak opisujesz, ja czułam się na targach krakowskich. Spotkania z autorami i autografy są dla mnie bezcenne. Telewizyjnych celebrytów omijam. Nic nie znaczą kolejki, duchota... A tłok targowy to jedyny, który toleruję, a wręcz cieszę się, że nie ja jedna jestem "normalna inczej". A ile Twojego oczytania między linijkami! Jesteś wspaniała, Kasiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ma to samo, tłoku nie znoszę, gdyby to nie o ksiażki chodziło, pewnie bym wyszła od razu.
   Dzięki za miłe słowa

   Usuń
 10. Życzę Ci Kasiu z całego serca wielu takich imprez jeszcze, pod jednym warunkiem: że będziesz je potem tu opisywać, bo czyta się bosko.
  :)
  I ogląda też, oczywiście!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby to był jedyny warunek, a finansowy by nie istniał, moja mapa podróży byłaby uwarunkowana takimi właśnie imprezami.

   Usuń
 11. Niestety, w tym roku nie dotarłam na Targi :( Miło poczytać relacje tych, którzy tam byli i wrócili ze wspaniałymi zdobyczami i wrażeniami :) Najgorszym elementem takich imprez jest tłok,a w Pałacu Kultury i Nauki zawsze tak jest, zwłaszcza w ostatni dzień. Mam nadzieję, że za rok w końcu zrobię jakieś zakupy podczas warszawskich targów książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie będę mówiła, ze nie, bo faktycznie tłok jest zawsze. Ale chyba byłoby gorzej, i bardziej smutno, gdyby była marna frekwencja. Ja w każdym razie polecam

   Usuń
 12. Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that
  cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of online community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!
  my web site - nfl stream

  OdpowiedzUsuń
 13. Hello Dear, are you truly visiting this site daily, if so then you will definitely take good
  knowledge.
  Look at my blog post :: golden virginia tobacco

  OdpowiedzUsuń
 14. I really love your website.. Great colors & theme. Did
  you make this amazing site yourself? Please reply
  back as I'm attempting to create my very own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Cheers!
  Also visit my web site ; mac baren pipe tobacco

  OdpowiedzUsuń
 15. It is appropriate time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to
  suggest you few interesting things or suggestions. Maybe
  you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!
  Check out my blog ; www.yourtobaccosstore.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Good day! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about making my own but
  I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Thank you
  My web-site ... drum tobacco

  OdpowiedzUsuń
 17. Hi to all, how is all, I think every one is getting more from
  this site, and your views are pleasant designed for new visitors.
  Also see my website - old holborn blog

  OdpowiedzUsuń
 18. Hi there, after reading this awesome post i am also
  glad to share my knowledge here with friends.
  My web-site :: http://www.yourtobaccosstore.com/9-Captain-Black

  OdpowiedzUsuń
 19. I savour, result in I discovered just what I used to be having a
  look for. You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye
  Review my webpage : amphora Pipe tobacco

  OdpowiedzUsuń
 20. It is in reality a nice and helpful piece of information.
  I'm satisfied that you just shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
  Also visit my website :: effects of acne

  OdpowiedzUsuń
 21. I wish to start my own blog: exist such thing as blogs that
  are totally "open", and now you can view it? I keep arriving at
  the type where you have to add other "friends" to utilize
  the website.. Links appreciated. Thanks!.

  Here is my site; rootcanal.pba-dental.Com
  Feel free to visit my homepage ... discount dental plans

  OdpowiedzUsuń
 22. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things
  or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I desire to read more things about it!

  Here is my blog post dev.lefam.org
  My blog ... careington 500 dental plan

  OdpowiedzUsuń
 23. I've been surfing on-line more than 3 hours lately, yet I never discovered any fascinating article like yours. It's
  lovely worth sufficient for me. In my opinion,
  if all website owners and bloggers made excellent
  content material as you did, the internet shall be a lot more
  useful than ever before.

  Take a look at my web site - American Health Advantage Review
  Feel free to surf my web page - American Health Advantage

  OdpowiedzUsuń
 24. How can i restore my computer for an earlier time when
  the "Restore" feature on my computer is not working.
  I have tried over the dozen times to restore my computer
  and that i keep obtaining the error message "computer wasn't able to be restored to this date. No changes have been made. Try another date. " Try another date exactly the same
  thing happens... All of my personal files were deleted from my computer and that i
  want to get them back. Have no clue how this happened. Checked the recycle bin
  and none of them were there. It really is as though they simply disappeared off my computer.
  Please help. Many thanks!.

  Visit my web blog ... http://mymed2.sophia.inria.fr/
  Feel free to surf my blog post ; Paxil Lawyers

  OdpowiedzUsuń
 25. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?


  Feel free to surf to my blog post www.teichvital.de
  Also visit my website ... individual dental plan

  OdpowiedzUsuń
 26. Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.

  Any recommendations?

  my page ... http://sugarforum.jp
  Feel free to visit my web page : PBA Root Canal

  OdpowiedzUsuń
 27. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!  Here is my page http://www.marligo.com/Yeast-Infection-Symptoms.htm
  Here is my web-site - individual dental plans

  OdpowiedzUsuń
 28. Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog
  and look forward to new updates.

  My blog :: http://dating.bem.ro
  Also visit my blog individual dental plans

  OdpowiedzUsuń
 29. I hosted my new site from powweb, and did a
  little focus on it, however downloaded joomla and that i
  is navagating through joomla looking for the way to upload
  my material from powweb? I tried to find yourself in powweb website maker also it doesn't work... obviously because I downloaded joomla. Now, I additionally can't access joomla from powweb, I need to visit the
  joomla website. If someone may help me out that
  might be great because i'm very confused!!!!!! This is my first-time ever making a site so... speak english! Thanks!.

  Also visit my page :: Indimusic.Tv
  Also see my webpage: Paxil Attorney

  OdpowiedzUsuń
 30. I visited multiple web sites except the audio feature for audio songs existing at this web page is really marvelous.


  Feel free to surf to my webpage :: katzen-Lexikon.De
  Here is my blog post :: cheap dental plans

  OdpowiedzUsuń
 31. Woah! I'm really digging the template/theme of this blog. It's simple, yet effective.
  A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between superb usability and appearance. I must say that you've done
  a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely
  quick for me on Chrome. Excellent Blog!

  Feel free to visit my web page - Rdsocial.Com
  Feel free to surf my web-site : dental plan

  OdpowiedzUsuń
 32. I have read so many posts regarding the blogger
  lovers but this article is genuinely a pleasant paragraph, keep it
  up.

  Also visit my blog: http://royalmusic.panyathai.or.th
  Here is my web blog ... careington 500 dental plan

  OdpowiedzUsuń
 33. It's the best time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I've read this put up and if I could I wish to counsel you
  some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles relating
  to this article. I want to learn more things about it!


  Also visit my blog discount dental plans
  my web page :: individual dental plan

  OdpowiedzUsuń
 34. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking
  issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  my web site - http://asia.jili.tw/
  My web site: what is a root canal

  OdpowiedzUsuń
 35. Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

  Look into my blog post - zeitreise-2030.de
  Also visit my weblog - cheap dental plans

  OdpowiedzUsuń
 36. You must qualify for a governmental run program in order to be
  accepted. The Safe Link website gives you the complete and total details.
  The users will be able to give their phones a much
  needed protection with iPhone 4 cases. There are many ingeniously crafted covers
  available in the market today that could be used for iPhones.
  The cases will also keep the phone clean as well as protected against any type of sudden impacts and jerks.
  There are cases available in the market today, which care made using different materials like plastic, rubber,
  leather, silicone as well as using different other metals.

  This will help the users to choose their desired case
  from the available options. When looking in the market today, the users will be able to find numerous cases that are
  made by using excellent craftsmanship as well as precision.

  It does not matter what is the taste and like of the user is, they will be
  able to find the best cases for iPhone 4 in the market these days.
  http://Tinyurl.com/amtx2ln The FBI reportedly had a search warrant out for Loch Capital, a small technology-oriented hedge fund based in Boston, which is run by brothersTimothy and Todd McSweeney.
  It was raided earlier today, alongside two other firms - Diamond Back Capital and Level Global.
  So right now the question is: Was the Chu situation a one-off?

  OdpowiedzUsuń
 37. I was very happy to find this great site. I want to
  to thank you for ones time for this particularly fantastic read!
  ! I definitely really liked every part of it and I have you book-marked to look at new
  stuff on your site.

  Also visit my weblog - Ideseg.Com

  OdpowiedzUsuń
 38. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I
  am experiencing problems with your RSS. I don't understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

  Feel free to visit my homepage - Root canal cost

  OdpowiedzUsuń
 39. Can I just say what a comfort to discover someone that
  actually understands what they're discussing on the web. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people should look at this and understand this side of your story. I was surprised that you aren't more popular since you
  definitely possess the gift.

  Feel free to surf to my homepage; http://www.pagefarm.Net/

  OdpowiedzUsuń
 40. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on.

  You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.


  My homepage ... konnect4plus.com

  OdpowiedzUsuń
 41. I have been surfing on-line more than 3 hours lately, yet I by no means discovered any
  interesting article like yours. It's lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will likely be a lot more useful than ever before.

  Also visit my blog: mizofumi.net

  OdpowiedzUsuń
 42. excellent post, very informative. I ponder why the other specialists
  of this sector don't notice this. You must continue your writing. I'm sure, you have a huge readers' base already!

  my weblog; What Is A Root Canal

  OdpowiedzUsuń
 43. how can i start a blog to talk about my ideals?.

  my weblog: http://waakpon.com/blogs/9048/9098/former-minnesota-governor-jesse

  OdpowiedzUsuń
 44. I would like to start website in the near future but I must know certain
  costs. What factors did you need to spend on when you started up our
  website?.. How much was obviously a website designer?. Just how much was your domain name?
  . What is your monthly rent to the website name?. Just how much
  do you pay to servers each month?. How much could
  it cost you now?. Any extra fees?.. I'd love to hear all different answers and please give any advice if you possibly could. 10 Points best answer!.

  my weblog: magic submitter scam

  OdpowiedzUsuń
 45. wonderful issues altogether, you just won a new reader.
  What would you recommend about your publish that you simply made some days
  ago? Any positive?

  Also visit my webpage HTTP://fb.Fullorissa.com

  OdpowiedzUsuń
 46. It's remarkable to pay a quick visit this site and reading the views of all colleagues on the topic of this paragraph, while I am also zealous of getting experience.

  my weblog - www.igrus.com

  OdpowiedzUsuń
 47. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

  Feel free to visit my website www.purduecricketleague.com

  OdpowiedzUsuń
 48. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz answer back as
  I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

  my page - www.purduecricketleague.com

  OdpowiedzUsuń
 49. I am really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?

  A couple of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but
  looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this problem?


  Here is my web site: http://fbibo.com

  OdpowiedzUsuń
 50. Once the design elements are in place, it is the turn of
  the text and the other thing. Website design is key no matter what type of
  site you are running. Wordpress is one of the leading tools
  out there for bloggers.

  Look into my web site ... jarida wordpress free download

  OdpowiedzUsuń
 51. You're so cool! I do not believe I have read through a single thing like that before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!

  My web-site: compared vigrx plus

  OdpowiedzUsuń
 52. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you
  I really enjoy reading through your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  go over the same subjects? Many thanks!

  Also visit my web site :: bravado male enhancement

  OdpowiedzUsuń
 53. You are so interesting! I don't believe I've read through a single thing like this before.
  So wonderful to find someone with original thoughts on this subject.
  Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is needed
  on the web, someone with some originality!

  Feel free to visit my webpage: buyaltawhite.eklablog.com

  OdpowiedzUsuń
 54. Because the admin of this web page is working, no hesitation very shortly it will be famous, due to its quality
  contents.

  Stop by my blog post - virilityex.herbalcurenow.com

  OdpowiedzUsuń
 55. Hi to every one, the contents existing at this web page are genuinely remarkable for people
  experience, well, keep up the good work fellows.


  Look into my blog :: breast actives

  OdpowiedzUsuń
 56. You are so interesting! I do not suppose I've read anything like this before. So great to find somebody with original thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

  My blog post :: http://revitolproducts.weebly.com

  OdpowiedzUsuń
 57. Hi! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I realized it's new to me.
  Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often!  Also visit my blog post - buy provillus

  OdpowiedzUsuń
 58. Undeniably imagine that which you said. Your favorite justification seemed
  to be on the net the simplest factor to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed
  even as people think about worries that they just don't recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing with no need side effect , other folks could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

  Stop by my blog post - www.velespoprad.sk

  OdpowiedzUsuń
 59. The paleo diet helps restore your gut's health, thus restoring your hormonal and chemical balance. Place in oven and bake for 30'40minutes or until vegetables are tender
  and golden. Yohimbe: derived from an African tree bark and contains the alkaloid yohimbine,
  which is used as a treatment for erectile dysfunction, fatigue, and depression.

  There are countless Paleo Recipes for every occasion Paleo
  Dinner, Paleo Lunch, and Paleo Dinner.

  Here is my homepage :: paleo dessert recipes

  OdpowiedzUsuń
 60. Hi there! I just wish to give a huge thumbs up for the
  nice data you will have right here on this post. I shall
  be coming again to your blog for more soon.

  Here is my web-site :: 3 semesters of pregnancy

  OdpowiedzUsuń
 61. Getting rich is not the result of saving, or "thrift"; many very penurious people
  are poor, while free spenders often get rich.
  The adobe reader is what you need to download e - Book in
  PDF format. Even so, the registry may be corrupted, destroyed,
  clogged up, or infected causing Windows to be unable to read the
  files effectively.

  My homepage: free pdf ebook download

  OdpowiedzUsuń
 62. Hello! I just would like to give an enormous thumbs up for the great data you’ve gotten here on this post.
  I might be coming again to your weblog for extra soon.

  Stop by my weblog - plastic surgery history hollywood

  OdpowiedzUsuń
 63. If you are you to ultimately donrrrt slightly premium coffee enthusiast next choose Delonghi Coffee machine, French java every our most popular.

  The doctor gazed sensitive after which diminished,
  saying that he had ventured all spiced herbal until
  now the bootcamp vehicles fully a aspect. You see, the
  on/off shut is always well-placed and simple function.


  My website :: keurig� b40 single serve coffeemaker

  OdpowiedzUsuń
 64. Good day! I simply want to give a huge thumbs up for the nice
  information you’ve got here on this post. I will likely be
  coming again to your weblog for more soon.

  Look at my web site - semco energy recovery ventilator

  OdpowiedzUsuń
 65. Whats up! I simply would like to give a huge thumbs up for the
  good data you have got right here on this post. I might be
  coming again to your weblog for extra soon.

  Here is my web-site - seo company services omaha

  OdpowiedzUsuń
 66. , Is Muscle Maximizer a sham or does it sincerely work.
  Yes we would like muscle, but in the right way, and gaining lean muscle
  without fat is the key to doing this. At duration for just a very
  limited time time period, it'll be incorporated a unique plan that will produce complete ''mirror magic'' for your entire body within seven days.

  Review my site: muscle maximizer results

  OdpowiedzUsuń
 67. Apply salt water for the acne spots by leaving it for approximately 15 minutes.
  'Naturally, you may begin to find improvement and the effects can be really prominently and immediately visible. This mixture is safe to work with on sensitive skin along with regular use you should see a significant improvement in the overall appearance of your complexion. The worst portion of all is until this scarring may bother you for more than a couple weeks.

  Here is my web site acne marks

  OdpowiedzUsuń
 68. Hiya! I simply want to give a huge thumbs up for the great
  data you could have right here on this post. I can be coming back
  to your weblog for more soon.

  Also visit my site :: seminole county property appraiser website

  OdpowiedzUsuń
 69. Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the great data you could
  have here on this post. I will likely be coming back to your blog
  for extra soon.

  Also visit my page google seo guidelines 2011

  OdpowiedzUsuń
 70. Good day! I simply would like to give a huge thumbs up
  for the great info you might have right here on this
  post. I shall be coming again to your weblog for more soon.


  Also visit my website; mini SAS

  OdpowiedzUsuń
 71. Patients who get a lower dose relapse more often. You can also
  try a blended mix of a quarter cup of chickpeas, 1 / 4 teaspoon of organic freshly squeezed lemon juice,
  and merely a little bit of flax seed oil. I told myself once that I will share my experience if I
  am ever able to have my acne under control.

  The most critical thing to be aware of with acne dysmorphia is that it is just not due towards the acne breakouts,
  but with a mental disorder that needs to be treated completely independently associated with a
  acne.

  Here is my web-site - vitamin a acne

  OdpowiedzUsuń
 72. This site really has all the information and facts I needed about this subject
  and didn't know who to ask.

  Here is my web blog - male sexual health

  OdpowiedzUsuń
 73. Garlic can be a very strong natural antibiotics and may be an excellent home treatment solution for acne.
  If a product is to be left for the skin, you might desire to rethink that too, and remove it after 30 minutes or an hour.
  This is specially true since you might be trying to eliminate the background and offer your model within the most flattering light possible.
  But if you haven't noticed a reason and effect relationship involving the eating fast foods and breaking out, it is possible to relax and enjoy the occasional treat.

  my website :: Adult acne :: generationsxy.Info ::

  OdpowiedzUsuń
 74. Hi, of course this article is genuinely pleasant and I
  have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

  my page plytki szczecin

  OdpowiedzUsuń
 75. I am curious to find out what blog platform you are utilizing?
  I'm experiencing some small security problems with my latest website and I would like to find something more secure. Do you have any solutions?

  Feel free to surf to my site - plytki podlogowe

  OdpowiedzUsuń
 76. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing months of hard work due to no back up. Do you have any
  methods to prevent hackers?

  my weblog vigfx reviews

  OdpowiedzUsuń

Z powodu zalewu spamu, wyłączyłam możliwość komentowania anonimowego. Przepraszam